5060
08 آذر 1401 - 21:24

بازارهای تخصصی طیور، آبزیان و خودرو در قزوین ایجاد می‌شود

شهرداری قزوین در راستای برنامه‌های ۵ ساله سوم، بازار تخصصی طیور، آبزیان زینتی و همچنین بازار تخصصی خودرو در حاشیه شهر قزوین راه‌اندازی می‌کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین، پنجاه‌وهفتمین جلسه علنی شورای شهر قزوین شامگاه امروز با هدف بررسی برنامه 5 ساله سوم شهرداری قزوین در حوزه خدمات شهری و محیط زیست در تالار مردم شهرداری قزوین برگزار شد.

میدان میوه و تره‌بار به خارج از شهر منتقل می‌شود

در ابتدای این جلسه مدیرعامل سازمان ساماندهی مشاغل شهری به شاخص‌‌ها و اهداف عملیاتی این سازمان در برنامه 5‌ ساله شهرداری قزوین اشاره کرد و اظهار داشت: بر مبنای این برنامه میادین میوه‌ و تره‌بار، خشکبار و بنکداران شهر قزوین تا 2 سال آینده از مرکز به خارج شهر منتقل می‌شوند و با ساخت و توسعه مجتمع‌های صنفی اصناف و کسبه شهر قزوین در این حوزه‌ها ساماندهی می‌شوند.

اصغر اللهیاری کشمرزی همچنین از احداث هفت روزبازار در قزوین طی برنامه 5 ساله سوم شهرداری خبر داد و افزود: همچنین مطابق این برنامه بازار تخصصی طیور، آبزیان زینتی و همچنین بازار تخصصی خودرو در حاشیه شهر قزوین احداث و راه‌اندازی می‌شوند.

وی با اشاره به سایر طرح‌های هدف‌گذاری شده در برنامه 5 ساله شهرداری ادامه داد: ساخت میادین و بازارها با مشارکت بخش خصوصی، کاهش پرونده‌های کمیسیون ماده 55 قانون شهرداری‌ها و ساختن مراکز استقرار برای ساماندهی کارگران ساختمانی و فصلی از دیگر طرح‌هایی است که شهرداری قزوین در حوزه ساماندهی مشاغل تا سال 1406 اجرا می‌کند.

اللهیاری کشمرزی تصریح کرد: همچنین طبق این برنامه بازارهای غیرمجاز و کیوسک‌های خدماتی شهر قزوین مورد ساماندهی قرار گرفته و همچنین جایگاه‌هایی برای ارائه و عرضه خدمات و محصولات مناسبی ایجاد خواهد شد و در این جایگاه به آموزش‌های شهروندی هم پرداخته می‌شود.

احداث روزبازارها جزو اولویت‌های مهم شهرداری باشد

همچنین رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر قزوین در ادامه این جلسه با بیان اینکه خروج میدان میوه‌ و تره‌بار از مرکز شهر قزوین یکی از مطالبات دیرینه مردم است، گفت: زمینی برای انتقال این بارانداز شهری در کنار شهرک عارف پیش‌بینی شده بود که متأسفانه به دلیل مخالفت سازمان جهاد کشاورزی جلوی تغییر کاربری آن گرفته شد.

حسین صلح‌جو اضافه کرد: در حال حاضر قرار شده بخشی از زمین‌های مربوط به طرح توسعه شهرک مینودر برای ساخت این میدان در اختیار شهرداری قزوین قرار بگیرد که شهرداری قزوین در صورت مصمم بودن برای اجرای این طرح باید به سرعت اقدام کند تا مانند زمین شهرک عارف دوباره مشمول مرور زمان نشده و توافقات منقضی نشود.

وی ادامه داد: موضوع احداث روزبازارها هم در برنامه پنجم باید جزو اولویت‌های نخست شهرداری قزوین باشد، چرا که در حال حاضر بیشتر شکایت‌های ما در سامانه 137 مربوط به سد معبر دست‌فروشان و خودروهای وانت میوه‌فروشی است که می‌‌توانیم با انتقال آنها به روزبازارها هم معیشت این افراد را تضمین کنیم و هم از ایجاد گره‌های ترافیکی جلوگیری کنیم.

صلح‌جو تصریح کرد:‌ در بحث کیوسک‌ها هم به یک ساماندهی جدی نیاز داریم،چرا که در این کیوسک‌های دیگر خبری از توزیع روزنامه و نشریات دیگر نیست و بیشتر این کیوسک‌ها به سوپرمارکت‌های کوچک تبدیل شدند و شهرداری باید در اخذ اجاره ماهانه آنها بر اساس موقعیت تجاری آنها اقدام کرده و اجاره‌هایشان را به‌روزرسانی کند.

شاخص‌های حوزه خدمات شهری در برنامه 5 ساله شهرداری قزوین

معاون خدمات شهری شهرداری قزوین هم در این جلسه درباره شاخص‌های حوزه خدمات شهری در برنامه 5 ساله شهرداری گفت: کاهش مصرف انرژی و همچنین عوامل زیان‌آور محیط کار جزو شاخص‌های مهم ما در فعالیت دستگاه‌های خدمات‌رسان شهری مانند سازمان پسماند و سازمان پارک‌ها و فضای سبز قزوین است.

سیدمهدی کاظمی افزود: همچنین در این برنامه به دنبال رشد مدیریت بهداشتی، مدیریت ایمنی و محیط زیست در سطح شهر قزوین هستیم و باید نرخ استقرار این شاخص‌ها را در جای‌جای شهر قزوین ارتقا دهیم.

به گزارش تسنیم، در این جلسه اعضای شورای شهر قزوین ضمن بررسی جزئیات شاخص‌ها و اهداف عملیاتی در کارگروه خدمات شهری و محیط زیست بر ضرورت تعامل حکیمانه با دستگاههای اجرایی استان، ایجاد بازارهای روز، انتقال سریع بازار میوه و تره‌بار محلی و ساماندهی مشاغل و اصناف تأکید کردند.

انتهای پیام/ن

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 889078